Ako majú vyzerať raňajky?

 

Raňajky sú základom dňa, nie nadarmo sa hovorí, že robia deň a mali by tvoriť 25 – 35% nášho denného energetickleho príjmu. Na ranajky sú ideálnou voľbou jedlá s vyšším obsahom sacharidov.

Preferujete sladké raňajky? Siahnite po rôznych obilninách vo vločkovej či kašovej forme. Na výber sú špaldové, quinoa, ovsené, pohánkové , pšenové či ražné. Ideálne je naučiť vločky striedať, každá jedna z nich obsahuje dôležité nutričné hodnoty. Skombinujte ich s orechmi, či semiačkami, bobuľovým ovocím (maje vždy zásobu aj v mrazničke) pokvapkajte medom a vykúzlite raňajky, ktorými popasiete aj oči.

 

Ak máte viac času na prípravu raňajok, upečte si banánové lievance, či celozrnné palacinky s arašidovým maslom a sézamovými semiačkami.

Trendom sú ceznočné kaše tkz. overnight oats, ktoré si pripravíte večer a ráno vás už raňajky budú čakať pripravené v chladničke. Zmiešate celozrnné vločky s kokosovým mliekom, gréckym jogurtom, chia semiačkami a sezónnym ovocím a máte hotovo. 🙂

Ak obľubujete pečivo a neviete si bez neho predstaviť ráno, vyskúšajte si upiecť kváskový celozrnný chlebík prípadne jogurtový. K nemu si spravte domácu nátierku (brynzdovú, tvarohovú, vajíčkovú, strukovinovú, zeleninovú) a nezabudnite spestriť tanier čerstvou zeleninkou.

Ak neviete  čo na raňajky, na stránke  www.chudnemjedlom.sk   nájdete skoro 100 inšpirácií. Vyberte si podľa preferencií chutí a doprajte telu výživné jedlo hneď z rána.

 

Inšpirujte sa kašami 🙂

Ovsená kaša s bobuľovým ovocím *** RECEPT –––> TU  

 

Pohánková kaša s banánom, čučoriedkami a orechmi *** RECEPT –––>  TU 

 

Quinoa kaša s pomarančom a crambolou  *** RECEPT  –––> TU   

 

Ovsená kaša s malinami, čučoriedkami a granátovým jablkom *** RECEPT –––> TU 

 

Mirka Chvosteková

www.chudnemjedlom.sk 

400 inšprirácií od raňajok po večere

» «